موبایل ،تلویزیون و کامپیوتر ،ایجاد کننده سندروم چشم خشک

شروع موضوع توسط Nazanin ‏16/10/15 در انجمن چشم پزشکی

 1. Nazanin

  Nazanin Moderator عضو کادر مدیریت

  ارسال ها:
  16,244
  تشکر شده:
  60
  امتیاز دستاورد:
  38
  481c4e24d3c6077598ef29571d20d779.jpg

  دانشمندان ژاپنی به این نتیجه رسیده اند؛ خیره شدن به صفحه های نمایش از قبیل تلویزیون، رایانه یا تلفن همراه موجب بروز سندروم چشم خشک می شود.با تنظیم میزان نور نمایشگرو استراحت چشم از ابتلا به این سندرم پیشگیری کنید


  در محیط اطراف همه ما این مستطیل های سیاه وجود دارد که برای برخی افراد ابزار کار به شمار می رود و در آن صورت ممکن است موجب بروز نشانه های خشکی چشم شود.

  نتایج مطالعات دانشمندان ژاپنی نشان می دهد خیره شدن به صفحه های نمایش از قبیل تلویزیون، رایانه یا تلفن همراه موجب بروز سندروم چشم خشک می شود.

  مطالعه دانشمندان ژاپنی که نتیجه آن در مجله علمی «JAMA Ophthalmology» منتشر شده است، نشان می دهد در صورت بروز سندروم چشم خشک، غلظت پروتئین سازنده غشای اشکی موسوم به پروتئین MUC5AC کاهش می یابد.

  به نوشته پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان تاپ سانته، در افرادی که دچار این سندروم هستند، با هر بار پلک زدن چشمانشان دچار تحریک و درد می شود. خشکی چشم با ایجاد اشکال در غشای اشکی، مایعی که چشم را مرطوب و روان نگه می دارد، در ارتباط است.

  محققان دانشگاه کیو در توکیو 96 کارمند ژاپنی را مورد بررسی قرار دادند و از آنها در مورد نشانه های احتمالی سندروم خشکی چشم و زمانی که در مقابل یک صفحه نمایش (به طور متوسط هشت ساعت در روز) سپری می کنند سوال کردند.

  هر چند این سندروم تنها در نه درصد این افراد تشخیص داده شد، اما ارتباط بین خشکی چشم و زمان سپری شدن در مقابل رایانه برای همه آنها وجود داشت.

  به نظر می رسد صفحه نمایش نیز مانند خورشید، باد یا دود، یکی از عوامل مهم خطر ابتلا به خشکی چشم باشد.

  برای محافظت کردن از چشم ها باید میزان نور نمایشگر را تنظیم کنیم و آن را در سطحی، هم سطح یا پایین تر از چشمان قرار دهیم. همچنین هر پنج دقیقه یک بار با برداشتن چشم از صفحه نمایش به مدت چند ثانیه، به چشمان خود استراحت دهیم و زیاد پلک بزنیم.