حقایقی درباره عیوب انکساری چشم

شروع موضوع توسط Nazanin ‏16/10/15 در انجمن چشم پزشکی

 1. Nazanin

  Nazanin Moderator عضو کادر مدیریت

  ارسال ها:
  16,244
  تشکر شده:
  60
  امتیاز دستاورد:
  38
  5c4c9beff7d681bbc35c1d6e2ab28223.jpg

  عیوب انکساری چشم یا آستیگماتیسم بعلت تغییر در طول کره چشم و یا تغییر در شکل قرنیه، یا پیری است.شایعترین علامت تاری دید است. دیگر نشانه ها شامل دوبینی، حساسیت به نور یا هاله اطراف چراغ های روشن، سردرد، و یا فشار چشم است.عینک و یا لنز معمولا می تواند عیوب انکساری را درمان کند.


  آستیگماتیسم نوعی اختلال شایع انکساری چشم است و زمانی به وجود می آید که سطح قرنیه و یا عدسی چشم، شکل نامنظمی پیدا کند.

  هنگامی که این ناهنجاری و انحنای غیرطبیعی در سطح قرنیه و عدسی چشم رخ دهد، چشم دیگر قادر به تمرکز صحیح نور بر روی شبکیه نیست، در نتیجه تصویر واضحی از اشیا و افراد دیده نمی شود.  تاری دید و عدم وضوح بینایی از مشکلات شایع در افراد مبتلا به آستیگماتیسم می باشد.

  برای درمان آستیگماتیسم، روش جراحی، استفاده از عینک و لنز تماسی پیشنهاد می‌شود.  چه عواملی سبب بروز آستیگماتیسم می شوند؟

  1- وراثت

  طبق تحقیقات مشخص شده است که اکثر افراد مبتلا به آستیگماتیسم، این مشکل را به ارث برده اند.  2- شکل قرنیه و عدسی

  در افراد مبتلا به آستیگماتیسم، سطح قرنیه مانند توپ بسکتبال است، یعنی به عبارت دیگر دارای سطحی ناصاف است.

  در حالی که قرنیه افراد با بینایی طبیعی مانند توپ فوتبال، صاف می باشد.

  در اثر این ناصافی ها، عدسی چشم و قرنیه قادر به تمرکز نور روی یک نقطه مشخص از شبکیه چشم نیستند و در نتیجه تصاویر، تار دیده می شوند.  3- جراحت و یا عمل جراحی چشم

  اگر فردی دچار آسیب چشمی شود یا تحت عمل جراحی چشم قرار گیرد، ممکن است بعدا دچار آستیگماتیسم شود.
  4- قوز قرنیه (کراتوکونوس)

  ممکن است همراه با بیماری قوز قرنیه، دو بینی و آستیگماتیسم هم به وجود آید.  در قوز قرنیه، قرنیه فرد نازک تر می شود و حالت مخروطی شکلی پیدا می کند. خوشبختانه بروز این بیماری در افراد بسیار کم است.  همچنین مشکل بینایی این بیمار با استفاده از عینک بر طرف نخواهد شد و در این حالت، استفاده از لنزهای تماسی برای این فرد بسیار مناسب است.

  اما باید در نظر گرفت که در آینده این بیمار نیاز به عمل جراحی پیوند قرنیه خواهد داشت.  5- نزدیک بینی و دوربینی

  افرادی که مبتلا به مشکل آستیگماتیسم هستند، معمولا از مشکل نزدیک بینی و یا دوربینی چشم هم رنج می برند.  در بیماری نزدیک بینی و دور بینی نوعی عیب انکساری چشم وجود دارد که طی آن، چشم فرد قادر به تمرکز نورهای بازتاب شده از اشیای مختلف نیست.  در نتیجه فردی که مبتلا به آستیگماتیسم و نزدیک بینی و یا دوربینی است، می تواند با مراجعه به چشم‌پزشک، از عینک و لنز مخصوص برای رفع عیوب انکساری چشم خود استفاده کند.  تذکر

  – هنوز چشم پزشکان به علت قطعی مشکل آستیگماتیسم پی نبرده اند و مواردی که ذکر شد، تنها شانس ابتلا به آن را بالا می برد. اما آنچه که قطعی و مسلم است این است که مشکل آستیگماتیسم با گذشت زمان بدتر می شود و فرد مبتلا باید بر اساس تجویز پزشک، از عینک مخصوص و یا لنز تماسی استفاده کند.  – افرادی که دچار مشکل آستیگماتیسم هستند، از فشار بیش از حد به چشم های خود باید جدا خودداری کنند، مثلا برای مدت زمان طولانی با کامپیوتر کار نکنند و یا مطالعه ننمایند و بین کار یا مطالعه خود، کمی به چشم ها استراحت دهند.  – افرادی که دچار مشکل آستیگماتیسم هستند، نباید در اتاق با نور کم مطالعه کنند.

  منبع- تبیان