دانلود فیلم سینمایی سارا اثر داریوش مهرجویی - (اختلال شخصیت وابسته)

شروع موضوع توسط MoshaverFa ‏4/12/15 در انجمن تحلیل فیلم های روانشناسی

1. MoshaverFa

MoshaverFa Moderator عضو کادر مدیریت

امتیاز دستاورد:
    63
    e7a764ee373513943027a64c98612645._.jpg
    کارگردان: داریوش مهرجویی
    موضوع روانشناسی:اختلال شخصیت وابسته
    سال تولید: ۱۳۷۱
    زمان فیلم: ۱۰۳ دقیقه
    بازیگران: نیکی کریمی ، امین تارخ ، خسرو شکیبایی
    خلاصه فیلم سارا : حسام برای درمان بیماری‌اش مجبور است به خارج از کشور سفر کند. سارا همسر او مخارج سفر او را تامین می‌کند، اما می‌گوید که این پول را از محل ارثیه پدرش به دست آورده است. حسام بهبودی می‌یابد سارا پنهان از چشم شوهرش با کار سخت و مداوم خیاطی سعی می‌کند بدهی‌های خود را پرداخت کند. گشتاسب مردی که به سارا کمک مالی کرده است متهم به جعل اسناد شده است و موقعیت شغلی او در بانک دچار مخاطره می‌شود و از سارا می‌خواهد از طریق اعمال نفوذ حسام که حالا رئیس بانک شده است در شغلش ابقاء شود…
    دانلود فیلم با لینک مستقیم : دانلود

rezanaghdi و sare از این پست تشکر کرده اند.
  2. MoshaverFa

MoshaverFa Moderator عضو کادر مدیریت

امتیاز دستاورد:
    63
    یکی از بهترین فیلم ها در شناخت خصوصیت (Dependent Personality Disorder ) اختلال شخصیت وابسته
    این فیلم که از بهترین ساخته های داریوش مهرجویی به شمار میرود،داستان زندگی زنی نیمه سنتی(سارا)را تعریف می کند که درزندگی خود اختیار همه چیز را به دست همسرمهربان و فعالش گذاشته است.اما در هنگام بیماری سخت همسر و نیاز به پول برای معالجه او دست به انتخابی می زند که تاوان سنگینی برایش دارد......فیلم سارا بر اساس نمایشنامه هنریک ایبسن به نام خانه عروسک ساخته شده و البته مواردبسیاری در فیلم در جهت فرهنگ ایرانی تغییر کرده که در مجموع به نفع فیلم شده است.در این فیلم یکی از خصوصیت های اصلی شخصیت وابسته نشان داده شده است:ترجیحدادن نیاز های دیگران به نیازها و عواطف خود و اجازه دادن به دیگران برای راه بردن او درزندگی.در بیشتر صحنه های فیلم سارا مشغول کاری است برای دیگران،یا آشپزی و خانه داری می کند یا برای جبران قرضهایی که گرفته لباس عروس میدوزد.او ارتباط زیادی با دیگران ندارد بجز دوستی قدیمی که از خارج برگشته یا مهمانیی که به مناسبت ارتقای شغلی همسرش میدهد.در این دو حالت هم کار اصلی اش سرویس دادن به دیگران است. در پایان فیلم وقتی میفهمد تلاشهایش برای خدمت به حسام و مراقبت از او اصلا ارزشی نداشته بهم می ریزد .

درجایی از فیلم سارا به همسرش حسام می گوید:تا وقتی خونه پدرم بودم دختر کوچولوی او بودم که نباید کاری می کردم که بابا بدش بیاد .باید خفه خون می گرفتم و نظرمو نمی گفتم نکنه بابا ناراحت بشه.وقتی هم اومدم خونه تو همون خانم کوچولویی شدم که باید مواظبش بودی تا اشتباهی نکنه.... شخصیت وابسته بعلت آموزه های فرهنگی در زنان بیشتر دیده میشود. شخصیت های وابسته ممکن است باترسی ناخودآگاه از محبوب نبودن و در نتیجه تنها ماندن دست به گریبان باشند که باعث میشود خدماتی بیش از حد متعارف به دیگران ارائه کنند تا مورد توجه و علاقه باشند .دیدن دختری با شخصیت وابسته که علیرغم باورهای اخلاقی و مذهبی وارد رابطه جنسی با دوست پسرش میشود تا او رانگهدارد،اصلا عجیب نیست.بنابراین خانواده هایی که در فرزند نوجوان خود علائمی ازاین اختلال را می بینند ،شاید لازم باشد بیشتر مراقب او باشند تا خانواده ای که دختری با اعتماد به نفس بالا و جسور دارد. درفیلم هدیه الهی(Gift-سام ریمی-2000)نیز هیلاری سوانک بخوبی نقش یک شخصیت وابسته را بازی می کند که علیرغم بدرفتاری ها،فحاشی ها،ضرب و شتم ها و رفتارهای غیر اخلاقی همسرش قادر نیست از اوجداشود، در جایی از فیلم می گوید من هیچوقت تنها نمانده ام و نمی توانم از خودم مراقبت کنم. بسیار مهم است در مکالمات خود با دخترانمان پایان دنیا و نقطه اوج آمال و آرزوهایشان را "خانه شوهر"قرارندهیم. در اینحالت اگر مایه های ژنتیک اختلال شخصیت وابسته در فرزند باشد،تبدیل شدن او به سارا دور ازذهن نیست.....

آخرین ویرایش: ‏4/12/15
    rezanaghdi و sare از این پست تشکر کرده اند.